Kali Escrima Teknik isimleri

Filipin Savaş Sanatlarında sıkça kullanılan bu isimler birçok sistemin de ortak adlandırmasıdır.

Mesafele

Arnis Kali Escrima Teknik isimleri


Mesafeler:
-Corto : Yakın mesafe -Medio : Orta Mesafe -Largo : Uzun Mesafe 

- BARAW : Bıçak dövüşü (FMA popüler çarpışmalardandır.) 

- DUMOG : Yer dövüşü, boğuşması (FMA bazı sistemlerde çok popülerdir. Hatta bu dövüşlerin aletli olarakta yapılmaktadır. Fakat yeterince yaygın değildir. Nedeni FMA'cılar yerde kalmayı sevmez. En etkili çözüm ayakta bulunmaktır.) 

- PANANTUKAN (Panutukan-Suntukan diğer isimleridir) : Aletsiz el çalışmalarının genel adıdır.Filipin boksu olarakta ifade edilir. 

- TADYAKAN (Panandyakan-panandiyakan) : Tekmelerin genel adıdır. FMA da bir çok sisteminde belden aşağı rakimin dengesini bozmaya dayalı ayak vuruşları mevcuttur. 

-GUNTİNG : Makaslama anlamına gelir, eklem bölgelerini etkisiz hale getirme veya eklemlere baskı yöntemi ile sonuç bulma. 

-ESPADA Y DAGA : Bıçak ve Kama anlamına gelir. Rakibi aldatmaya yönelik etkili çalışmaları vardır. Tüm bu çalışmalar, kazanımda tepkileri artırır. 

-LARGO MANO : Geniş veya uzun el anlamına gelir. Sistemelerin kabul gördüğü sopa ölçülerinden uzunları ile çalışma prensibine verilen ad olarakta ifade edilir.
-SUMBRADA : Karşılıklı çalışmalarda, biri saldırırken diğerinin karşılamasına denir.
-HUBAD-LUBAD (Hubud-lubud) : Aletli çalışmalarda, cisimlerin yer değiştirmesine denir. 
-Sibat BANKOW : Uzun sopa
-Cadena De Mano : Zincirli el anlamına gelir.elin dikey veya yatay hareket etmesiyle sonuç bulmaya yarayan güzel bir çalışmadır.(Sopa temelli bu çalışma öğrenin kişilere mükemmel hızda vuruş kombinasyonu kazanmasını sağlar.)
-Largo mano: (kelime anlamı, geniş ya da büyük el); normal sopa ve bıçaklardan daha uzunlarının kullanımı, ancak değnek ya da mızrak mesafesine yaklaşmadan. Ayrıca ayak hareketleri ile ilgili taktiklerin, rakibi köşeye sıkışmış bırakacağı ve uzak mesafeden saldırmasına engel olacağı vurgulanmıştır.
-Redondo (daire): Kullanım şekli; bir çember çizer ve başladığı yere geri döner. Kılıçtan çok sopanın kullanıldığı zamanlarda özellikle yararlı olan, son derece hızlı vuruşlar sağlayan ancak sürekli pratik gerektiren bir çeşittir.
-Abanico (pervane): Sopanın, el bileği çevresine hava akımı yaratacak şekilde döndürülmesiyle gerçekleştirilir. Çok güçlü değildir ama kılıçlar karşısında uygundur. Bu vuruş son derece çabuk olabilir ve beklenmeyen bir açıdan gelebilir.
-Hakbang: Ayak hareketleri için genel bir terimdir.
-hakbang paiwas bir nokta üzerinde dönen ayak hareketleri iken,
-hakbang tatsulok üçgen adım atmadır.
-Punyo: Silahın arkasıyla, rakibin genellikle sinir noktasına veya diğer yumuşak bir noktasına uygulanan vuruştur. Punyo, kemik kırmak veya sinirlere baskı için kullanılır.
-Pangamut: Çıplak el bileşenidir.

-Lock and Block : Bloklama ve kitleme anlamına gelir.

-Serrada : Yakın ve gizli hareket etme anlamına gelir.

-Escrima : Çarpışma, vuruşma, kırışma anlamlarına gelir. 
-Arnis: Sanat anlamına gelir

-Arnis de Mano : El sanatları ustalığı anlamına gelir.

-Kali : Kal dan türüyerek zaman içinde KALİ kelimesi kullanıldığı veya KALİS (FMA kılıçlarından biri) biri olarak ifade edilir.FMA bazılarında KALİ kelimesini botanik asya ülkelerinde savaş tanrılarına verilen isim olarak telafuz ederler.

KALİ FMA KULLANILAN SIK İFADELERDENDİR. VELHASIL HERHANGİ BİR RESMİ KAYDI BULUNMAYAN BU KELİME FMA DA BİR ÇOK USTANIN KULLANDIĞI ADLANDIRMALARDANDIR.

FMA bir isim olarak çok az kullanılmıştır. Bir çok sistem genelleme adlar vermiştir.
İfadeler bölgesel olarak değişmektedir. Yukarda yazılanlar FMA'da sıkça kullanılan ortak ifade şekilleri ve en yaygınlarıdır.
Babadan oğula geçen eğitim şekilleriyle günümüz hayata farklılıklar içermektedir.
Eğitmenin savaşçı yapısıyla beraber teknikler farklılıklar taşır.